Podczas spotkania zaprezentowano wyniki badań dotyczące dynamiki i relacji pomiędzy przemocą a strukturami społecznymi, instytucjonalnymi i polityką bezpieczeństwa w wybranych regionach Afryki i Ameryki Łacińskiej. Oś analiz stanowiły badania dzielnic nędzy prowadzonych w zespołach międzynarodowych w Johannesburgu, Kapsztadzie, Mexico City, El Salvador, São Paulo i El Alto oraz Rio de Janeiro i Limie.
Nieoczekiwanie wystąpienie dra Kotarskiego stało się nad wyraz aktualne - w przeddzień rozpoczęcia konferencji władze RPA zdecydowały się po raz pierwszy od dwóch dekad na militaryzację dziesięciu dzielnic nędzy w Kapsztadzie o najwyższych statystykach przestępczości.
- Moje wystąpienie opierało się analizie porównawczej efektów podobnej militaryzacji dzielnic nędzy w dwóch odległych miastach: Rio de Janeiro w Brazylii i Villa El Salvador w Peru. Okupacja tych dzielnic przez siły zbrojne miała miejsce w odmiennych okolicznościach społeczno-politycznych - w Brazylii w czasie pokoju, przed Igrzyskami Olimpijskim, a w Peru w czasie wewnętrznego konfliktu zbrojnego. W obu przypadkach działania władz miały charakter uniwersalny, różne były jednak mechanizmy oddolne i strategie przyjmowane przez organizacje przestępcze - wyjaśnia dr Kotarski.
Dzięki udziałowi specjalistów z różnych kontynentów konferencja stanowiła niezwykle ciekawą płaszczyznę wymiany doświadczeń. Każdy z uczestników posiadał inną perspektywę dotyczącą przemocy i priorytetów w polityce bezpieczeństwa.
Wśród zaproszonych gości byli obecni badacze z USA, Kanady, Ameryki Łacińskiej oraz Afryki. Dr Jędrzej Kotarski (WPiA UŁ) ze swoją prelekcją był jedynym przedstawicielem europejskiego środowiska naukowego.
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Materiał źródłowy: dr Jędrzej Kotarski, Wydział Prawa i Administracji UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ