[LCH MC] Lekcje Mistrzowskie LCH

Projekt Lekcji Mistrzowskich Lodz Cyber Hub to wyjątkowa inicjatywa edukacyjna mająca na celu połączenie teorii z praktyką stosowania prawa międzynarodowego w cyberprzestrzeni. W ramach projektu gościmy na UŁ renomowanych akademików i praktyków z całego świata, którzy dzielą się ze Studentami UŁ swoją wiedzą na temat najważniejszych wyzwań związanych z zarządzaniem Internetem, stosowaniem prawa międzynarodowego oraz działaniem infrastruktury Internetu.

Organizowana przez LCH we współpracy z cenionymi instytucjami i organizacjami, każda sesja Master Class oferuje kompleksowe omówienie kluczowych kwestii związanych z zastosowaniem prawa międzynarodowego w cyberprzestrzeni, zarządzaniem internetem na poziomie globalnym oraz prawnymi aspektami nowych technologii. Seria została zaprojektowana w celu wspierania podejścia interdyscyplinarnego, wzmacniając zrozumienie uczestników na temat tego, jak ramy prawne łączą się z postępem technologicznym w globalnym ekosystemie cyfrowym.

Cele główne:

  • Edukacja i budowanie kompetencji: Dostarczanie dogłębnych informacji na temat wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem oraz zagadnień prawa międzynarodowego, poszerzając wiedzę na te tematy wśród studentów i profesjonalistów.
  • Interdyscyplinarna dyskusja: Promowanie dialogu pomiędzy różnymi sektorami, zachęcając do współpracy ekspertów prawnych, technologów, decydentów oraz innych interesariuszy w celu rozwiązania globalnych wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem.
  • Globalne uczestnictwo: Zaangażowanie ekspertów oraz studentów z różnych regionów geograficznych i środowisk zawodowych, budując żywą, międzynarodową społeczność skoncentrowaną na kształtowaniu przyszłości zarządzania cyberprzestrzenią.

Projekt Lodz Cyber Hub Master Class jest skierowany do studentów Uniwersytetu Łódzkiego, ale także profesjonalistów i pasjonatów Internetu z całego świata, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat prawnych i technicznych aspektów stosowania prawa międzynarodowego w epoce globalnego społęczeństwa cyfrowego.

Każda sesja kończy się otwartą dyskusją, która daje uczestnikom możliwość bezpośredniego kontaktu z czołowymi ekspertami i poznania praktycznych rozwiązań rzeczywistych problemów.

Szczegóły dotyczące poszczególnych sesji Master Class znajdują się na stronach poświęconych każdej Lekcji, tak jak poniżej:

LCH MC 01 / 14.01.2025: Zarządzanie Internetem i Infrastruktura w Regionie Bliskiego Wschodu: Wyzwania i Szanse
dr Chafic Chaya, starszy specjalista ds. relacji zewnętrznych (region Bliskiego Wschodu) / RIPE NCC
👉 agenda

LCH MC 02 / 21.01.2025: ICANN, Nadużycia DNS i Projekt INFERMAL
dr Samaneh Tajalizadehkhoob i dr Carlos Hernandez Ganan / ICANN
👉 agenda

LCH MC 03 / 28.03.2025: Zarządzanie Internetem i adresy IP
Mec. Athina Fragkouli / RIPE NCC
👉 agenda

LCH MC 04 / 25.04.2025: Ochrona własności intelektualnej w środowisku cyfrowym – międzynarodowe wyzwania prawne i odpowiedzi regulacyjne
Mec. Jan Janssen / PETILLION; ICANN Intellectual Property Constituency 
👉 agenda

LCH MC 05 / 09.05.2025       REJESTRACJA OTWARTA
Transgraniczne przepływy danych a prawo międzynarodowe
Dr Eneken Tikk / Erik Castrén Institute, Uniwersytet Helsiński; Dyrektorka w Cyber Policy Institute
👉 agenda

LCH MC 06 / 06.06.2025
Platformy AI, prawa podstawowe i prawo międzynarodowe – Odpowiedzialność platform internetowych za naruszenia praw podstawowych UE w świetle prawa międzynarodowego w dobie sztucznej inteligencji i inteligencji obliczeniowej
Dr David Reichel /  analityk danych i kierownik projektów w Research and Data Unit Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej
👉 agenda