Walka o pamięć
Nawet, jeszcze w 2016 r., Daily Telegraph donosił, że wielu Anglików przyznaje złamanie Enigmy kryptologom angielskim. Nie umniejsza to fundamentalnej roli kryptologów związanych z Bletchley Park na czele z Alanem Turingiem do systematycznego odczytywania niemieckich meldunków wojskowych w okresie działań wojennych.
Chociaż w Bletchley Park znajduje się tablica upamiętniająca dokonania polskich kryptologów, najwyższe odznaczenie Medal Knowltona w 2012 r. amerykański wywiad przyznał Marianowi Rajewskiemu, odznaczeniem Milestone Międzynarodowe Stowarzyszenie Matematyków wyróżniło polskich kryptologów, to brakujące ogniwo do sukcesu angielskich kolegów jest osiągnięciem polskich matematyków.
To w końcu Alan Turing, odwiedzając w styczniu 1940 r. kryptologiczny ośrodek Bruno, prowadził długie dyskusje z Rejewskim, Różyckim i Zygalskim o matematycznym podejściu złamania Enigmy i kluczy używanych przez Niemców.
Może cieszyć fakt, że w ostatnio ukazanej monografii "XYZ - the real story of how Enigma was broken" autor Dermont Turing, bratanek Alana Turinga twórcy maszyny Turinga przedstawia, na mocy dostępnych dokumentów fakty o historycznej roli polskich matematyków w złamaniu Enigmy i wpływu tego zdarzenia na rozwój dekryptażu w Bletchley Park.
Odkrywcy nie zaznali splendoru za życia, a nawet ich życie nie było należycie chronione przy ewakuacji z Francji przez Pireneje, to jednak przy wszelkich, sprzyjających okazjach należy bezwzględnie wspominać o największych "hakerach" XX wieku.
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
materiał: prof. Jacek Hejduk, WMiI UŁredakcja: Centrum Promocji UŁ