dr hab. Anna Stronczek

Wydział Zarządzania UŁ

dziedzina nauk społecznych > dyscyplina nauki o zarządzaniu i jakości

Podstawowym obszarem jej zainteresowań od pierwszych lat pracy była i pozostaje do dziś rachunkowość jako źródło informacji. Równocześnie, od początku pracy naukowej interesowało ją łączenie różnych obszarów poprzez wskazanie powiązań między nimi oraz poszerzanie perspektywy ich postrzegania. W doborze problematyki badawczej kieruje się przekonaniem, iż złożoność problemów zarządzania można ukazać tylko przy ich kompleksowym rozpatrywaniu. Synergia zainteresowania rachunkowością jako źródłem informacji zarządczej z tematyką wartości w zarządzaniu doprowadziła ją do realizacji badań nad rachunkowością wspomagającą lean management.

Tytuł pracy
„Szczupła rachunkowość zarządcza w polskich przedsiębiorstwach produkcyjnych”.

Termin „szczupła produkcja” został po raz pierwszy użyty przez J. Womacka i D. Jonesa w roku 1990, jednak genezę strategii lean wiąże się zwykle z systemem produkcyjnym Toyoty. Z czasem termin ten zaczęto odnosić do koncepcji zarządzania przedsiębiorstwem – lean management. Zmiany w filozofii zarządzania przedsiębiorstwem w kierunku lean stały się także podstawą zmian celów i zadań rachunkowości zarządczej. Przekształceniu uległy jej techniki, narzędzia i koncepcje tak w ujęciu teoretycznym, jak i w wymiarze praktycznym. Podobnie jak szczupłe zarządzanie nastawione jest na uproszczenie procesów i redukcję marnotrawstwa w produkcji, szczupła rachunkowość musi uprościć księgowość, kontrolę i systemy oceny.
Przedmiotem badań teoretycznych i empirycznych przedstawionych w niniejszej rozprawie jest praktyka rachunkowości rozumiana jako zastosowanie określonych metod przygotowania informacji na temat sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa i komunikowania jej zarządzającym. Lean management – a co z tym idzie również lean accounting – koncentruje się na trzech kluczowych obszarach: klientach, procesach i ludziach, na których skupiają się poszczególne rozdziały książki.

Motto
„Odwaga jest początkiem działania, szczęście jest jego końcem” Demokryt.

Zdjęcie z wręczenia habilitacji