Profesor Penrose wystąpił 19 maja 2010 roku w Auli Czerwonej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z wykładem: "Aeons Before The Big Bang". Tematyka wykładu dotycząca Wielkiego Wybuchu nie została wybrana przypadkowo. Profesor uważa, że Wielki Wybuch nie był początkiem czasu, ale zaledwie jednym z cykli w dziejach Wszechświata a wciąż można w nim odnaleźć ślady eksplozji z poprzednich cykli. I właśnie te "blizny" po wybuchach bada prof. Penrose.
-Teraz wiemy, że w centrum Galaktyki jest rzeczywiście masywna czarna dziura, ale w tamtych czasach mało kto wierzył, że czarne dziury mogą powstawać wskutek grawitacyjnego zapadania się materii. Uważano je raczej za matematyczną ciekawostkę wynikającą z równań Einsteina. Wspólnie ze Stephenem Hawkingiem pokazaliśmy, że we wnętrzu czarnych dziur istnieją osobliwości - czasoprzestrzeń jest tam nieskończenie zakrzywiona i prawa fizyki, jakie znamy, załamują się - mówił w wywiadzie dla "Polityki" w 2013 r.
I właśnie za badania nad czarnymi dziurami Komitet Noblowski przyznał Profesorowi tegoroczną Nagrodę Nobla z fizyki. Nagrodzono Go za niezwykle odkrywcze użycie matematyki do udowodnienia, że czarne dziury naprawdę istnieją i że są zgodne z teorią względności Einsteina. Sam Albert Einstein nie wierzył w ich istnienie, a sir Penrose opracował swój dowód w 10 lat po śmierci słynnego fizyka, w 1956 roku.
Pozostali nagrodzeni, Niemiec Reinhard Genzel i Andrea Ghez, Amerykanka prowadzili wraz z zespołami badania nad obszarem zwanym Strzelcem A*. To centrum Drogi Mlecznej, w którym gwiazdy krążą po niezwykle ciasnych orbitach z zawrotną szybkością. Genzel i Ghez opracowali metody pozwalające prowadzić obserwacje mimo chmur pyłu i gazu zasłaniających centrum naszej galaktyki. W ten sposób udało się odkryć, że w samym jej środku tkwi czarna dziura o masie 4 mln Słońc.
Sir Roger Penrose urodził się w 1931 roku w mieście Colchester, w angielskim hrabstwie Essex. Jest wybitnym fizykiem i filozofem, profesorem matematyki na Uniwersytecie w Oxfordzie, zajmującym się między innymi grawitacją kwantową.
Współpracował ze Stephenem Hawkingiem, z którym udowodnił twierdzenie o osobliwościach w ogólnej teorii względności. Wraz z Hawkingiem jest również laureatem Nagrody Wolfa przyznawanej za wybitne osiągnięcia na rzecz ludzkości i kształtowania przyjaznych stosunków między ludźmi - bez względu na narodowość, rasę, kolor skóry, wyznanie czy poglądy polityczne. Profesor Penrose jest także autorem wielu prac naukowych oraz książek popularnonaukowych. Część z nich, w tym "Nowy umysł cesarza: o komputerach, umyśle i prawach fizyki" czy "Cienie umysłu. Poszukiwanie naukowej teorii świadomości" ukazały się w naszym kraju w przykładzie jednego z najlepszych polskich tłumaczy, Piotra Amsterdamskiego. Od 1994 roku sir Penrose jest także członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk.
Cieszymy się, że możemy gościć na Uniwersytecie Łódzkim postacie tego formatu co noblista, prof. Penrose. Bez wątpienia zarówno goście naszej uczelni, odwiedzający nas z wykładami otwartymi, jak i badania prowadzone przez łódzkich naukowców znajdują się w światowym nurcie nauki.
Prof. dr hab. Piotr Kosiński, z Katedry Informatyki Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego komentuje Nagrodę Nobla z fizyki 2020, nagranie dostępne na platformie Soundcloud.
UŁ-PODCAST - Nagroda Nobla z fizyki 2020 - prof. Piotr Kosiński
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Materiał źródłowy: PAP Nauka, Komitet Noblowski, Tygodnik Polityka
Redakcja: Centrum Promocji UŁ